HAKKIMIZDA

 

 

Kısaca EFEM olarak adlandırılan Efem Gençlik ve Spor Kulübü, 06 Mayıs 1974 tarihinde İzmirde kurulmuştur.

 

     EFEM kulübünün ana amacı gelenek ve göreneklerimizi, danslarımızı, müziğimizi ve giysilerimizi genç kuşaklara aktarırken aslını bozmadan, otantikliğini yitirmeden korumak ve yaşatmak, kaybolmaya yüz tutmuş oyunlarımızı ve müziklerimizi araştırmak, derlemek, kültürümüzü ulusal ve uluslararası alanlarda tanıtmaktır.

 

     Kulübümüz Yönetim kurulu ve müzisyenleri ile birlikte yaklaşık 200 kişilik bir kadroyu bünyesinde bulundurmaktadır. Repertuarımızda bulundurduğumuz danslarımıza ilişkin koreograf, eğitmen ve çalıştırıcıları kendi bünyesinden yetişmiş kişilerden oluşmaktadır.

 

     Kulübümüzde faaliyetlere başlama yaşı 9 olup, ayrıca engelli kardeşlerimize yönelik aktivitelride sürdürmekteyiz.

 

     Ülkemizin en büyük festivallerinden biri olan ve bugüne kadar çeşitli ülkelerden yaklaşık 90 grubun katıldığı İzmir Fuarı Uluslararası Halk Dansları Festivali 1994 yılından beri EFEM ve İZFAŞ işbirliği ile organize edilmektedir.

 

     EFEM organize ettiği festivallerine yeni bir halka daha ekleyerek 2002 yılında Balçova Belediyesi ile yaptığı işbirliği sonucunda Balçova Uluslararası Halk Dansları Festivalini de başarıyla gerçekleştirmiş ve gelenekselleşmesine büyük katkı sağlamıştır.

 

     Faaliyetlerimizi Balçova Belediyesi ile yapmış olduğumuz protokol kapsamında tüm halkımıza yaymak ana ilke olarak benimsenmiş ve çalışmalarımız bu yönde sürmektedir.

 

     Ayrıca AB Gençlik değişim programları ve kültürel aktiviteler için hibeler alarak toplumsal gelişim çalışmalarına önemli katkılar koymaktadır.